• https://www.facebook.com/arsum.apimak/
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905322409420
 • https://www.instagram.com/arsum_apimak
 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
"Hedefimiz Hastalıklarla Mücadele Değil; Hastalıklara Sebep Olan Koşullarla Mücadele"   

arsum apimakpolen temizleme makinasıarı zehiri toplama makinesiperga makinesiapilarnilpolenarıBal Arısı

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret182307

 

watsap 0532 240 94 20

face facebook

ınstainstagram

           ÜRÜN FİYATLARINI

               YUKARIDAKİ

              TELOFONDAN

                      VEYA

       arsum.apimak@gmail.com

            MAİL ADRESİNDEN

           ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

APİLARNİL

APİTERAPİ, İNSAN SAĞLIĞI VE ARI ÜRÜNLERİ

APİLARNİL VE ANA ARI LARVASI

    Arı ürünlerinin doğru miktar ve zamanda kullanımının, insan sağlığı üzerinde yarattığı olumlu etkiler uzun yıllardır yapılan bilimsel araştırmalarla ortaya koyulmuştur (Mateescu, 2011; Topal ve ark., 2015). Bu ürünlerden en çok kullanılanlar bal, polen ve propolis olmakla birlikte, son zamanlarda erkek arı larvası (apilarnil) ve ana arı larvasının da kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Özellikle ana arı ve erkek arı larvasının besin komponentleri yönünden zengin olması, sağlık koruma ve tıbbi tedavi desteği olarak arı ürünlerinin kullanımı bilimi olan apiterapide yararlanılma olanağını artırmaktadır. Apilarnil erkek arı  larvasına verilen isimdir.Her kovanın içinde olmasına rağmen arıcılarımız tarafından değerlendirilemeyen, fakat besin değeri ve işlevi yüksek olan bir apiterapi ürünüdür.Toplanması ve muhafaza edilmesi zor olan bu ürünlerin Liyofilize edilip kurutulması gerekir.

apilarnıl
   

     Apilarnil, erkek arı larvalarının pupa dönemine geçmeden önceki 3-7 günlük larva dönemidir. Viskoz
yapıda olan erkek arı larvası, krem rengi olup karakteristik bir yumurta kokusu taşımaktadır. Hem yumurta hem de larva gövdesinde bulunan besleyici bileşiklerin toplamından dolayı yüksek biyolojik aktiviteye sahiptir. (Ilieşiu, 1991). Apilarnil arı larvasının temel yapıtaşı olan bütün esansiyel aminoasitleri içermesinden dolayı “tam gıda” olarak değerlendirilmektedir. Bu arı ürününün hasat sonrası soğuk zincir muhafazasına dikkat edilmesi kaydıyla taze tüketimi söz konusu olduğu gibi uzun süreli kullanımlarda öğütme, homojenleştirme, filtrasyon ve liyofilizasyon gibi işlemler uygulanmaktadır. Bu işlemler uygun şekilde yapılırsa larvanın besin madde kaybı olmaksızın, soğuk zincirde muhafazasına gerek olmadan kullanılmasına olanak tanımaktadır. Larva taze halde iken hasat
sonrasında yarım saat içerisinde soğuk zincirde muhafazaya alınmazsa önemli düzeyde besin madde kaybı başlamaktadır. (Yücel ve ark., 2011). Larvanın korunmasında uygulanan en iyi işlem liyofilizasyondur. Liyofilizasyon, maddenin kurutulması için süblimasyon adı verilen bir koruma tekniğidir. (Bruneau, 2015). Apilarnil toplanmaya başlandığında 30dk içinde  bir derin dondurucuya konulup dondurulması gerekir.Buzdolabında bile muhazası zordur. liyofilize edilen ürünler ise oda sıcaklığında bile nem ve sudan uzak tutulursa e az 5 yıl saklanabilir

  Ar-sum firması olarak kendi imalatımız olan liyofilizatörü yapmış bulunmaktayız. Liyofilize ettiğimiz ürünlerimizin de analiz ve tahlileri yaptırarak, liyofilize makinemizden çıkan ürünlerin hiçbir besin değeri kaybetmediğine ve doğru yollarla liyofilize edildiğini kanıtlamış olduk.

apilarnil     apilarnil

                 Ar-sum liyofilizatör yardımıyla liyofilize ettiğimiz apilarnil örnekleri

analiz

Kimyasal Bileşeni
(Hasegawa ve ark., 1983; Höffel, 1983). Kimyasal bileşimi üretim dönemi, larvanın yaşı, koloninin bulunduğu flora gibi birçok faktörün etkisi ile değişmektedir. Yapılan çalışmalarda nem içeriği %65-70.97, toplam protein oranı %6.61-12, toplam lipidler %3.44-8.38 düzeyleri arasında saptanmıştır. Toplam şeker %6-10, asitlik %0.88-3.18, pH 6.49 ve kül %2 olarak belirlenmiştir. Şeker profillerinden fruktoz; %0.11-0.60, glukoz %3.40-6.74, sukroz %0.00- 0.14 aralığında tespit edilmiştir (Stângaciu, 1999; Bărnuţiu, 2013; Bărnuţiu ve ark., 2013; Balkanska ve ark., 2014; Mărgăoan ve ark., 2017). Apilarnilde kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, manganez, bakır, çinko, sodyum, potasyum mineralleri belirlenmiştir. A vitamini, beta-karoten, ksantofil, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini iz miktarda, PP vitamini ve kolin bulunmuştur (Aoşan, 2016). 

  Apilarnil Besin İçeriği 

 • %67 su,
 • %1.28 aminoasit  
 •  %16.8 protein,
 •  %3.2 karbonhidrat
 •  %6 yağasidi
 •  %5.8 tanımlanamayan madde
 •  ph 6.2

    Mineraller

 •   kalsiyum     %14mg
 •   magnezyum     %2mg
 •  demir   %3.23mg
 •  mangan      %4.49mg
 •  bakır    %1.10mg
 •  çinko    %5.54mg
 •  tuz %38mg
 •  potasyum   %0.5mg

      Vitaminler

 • A vitamini
 • beta caratone,
 • B1,B2,B6;PP,ve choline . 

İnsan Sağlığına Faydaları

 • Apilarnil zannedildiği gibi testesteron hormonu içermez, bu hormonun üretimi artıran tetikleyen bir bileşim içerir.
 •   Kadın ve erkek problemlerinde etkilidir,kas gelişimde özellikle sporcular tarafından havuç suyu ile birlikte tüketilen bir üründür.
 • Romanya’da yürütülen bir araştırmada apilarnil ve ana arı larvasının içerdikleri besin değerleri aratırılmıştır. Özellikle  tirosin sağlıklı ve düzgün işleyen bir sinir sisteminin gelişmesi ve muhafazası için gerekli olan bir aminoasittir. Vücudun stres ile mücadelesini destekler, bilişsel fonksiyonlar ile hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur. Özellikle ana arı larvasında tirosin düzeyinin apilarnilden yaklaşık iki kat daha fazla olduğu saptanmıştır.
 • Kasların gelişmesinde, korunmasında, yaraların iyileşmesinde, alkol bağımlılığını ve tatlı düşkünlüğünü azaltmada, bunamada, bitkinlik, depresyon ve iktidarsızlıkta, zekanın gelişmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve glikojen depolarını arttırmada oldukça aydalı olan glutamik asit ise apilarnilde, ana arı larvası ve arı sütünden daha yüksek bulunmuştur (Mărgăoan ve
  ark., 2017).
 • Apilarnil, uzun yıllardır keşfedildiği Romanya’da sağlık merkezlerinde vücuda enerji verme, yenileme ve  psiko-tonik etkisi ile kullanılmaktadır. Kompleks yapıdaki içerikleri (aminoasitler, vitaminler ve mineraller) gliserofosfat kalsiyum ile folik asidin normal metabolizmasını sürdürmesine katkıda bulunur. Protein metabolizmasını uyarmakta, insüline bağımlı diyabeti ve metabolizmada glikozun etkinliğini düzenlemektedir.
   Sperm sayısına ve hareketliliğine katkı sağlamaktadır. Konsantrasyon kapasitesini ve dayanıklılığı artırmakta, çocukların ve gençlerin gelişimini teşvik etmektedir (Gavrilă ve Gavrilă,
  2010; Aoşan, 2016).
  Kronik hepatopati, hepatik siroz, gastroduodenal ülser, kronik kabızlık, yaşlıların kronik bronşiti ve atrofikrinit tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt dokusunu yenilemekte, keratinizasyonu dengelemekte, besleyici, biyolojik uyarıcı, canlandırıcı etki göstermektedir. Ciltte kırışıklık oluşumunu engellediği için geriatride kullanılmaktadır. Nekahat dönemlerinde, ameliyat sonrası hızlı ve kaliteli iyileşmede destek sağlamaktadır.
 • Apilarnil anabolizan özelliği nedeniyle sporcularda besin takviyesi olarak kullanıldığında kas kütlesinde artış gözlenmiştir. Apilarnil, oksidatif süreçleri uyaran güçlü bir enerji sağlayıcıdır. Sonuçlar apilarnilin yoğun katabolik etkisi olan güçlü bir enerji sağlayıcı olarak tanımlanabileceğini bildirilmektedir (Kogalniceanu ve ark., 2010). Bunun yanı sıra, kadınlarda meme ve rahim kanserlerinin onkolojik tedavisi sırasında veya sonrasında, apilarnil kullanımının tedavide olumlu sonuçlar gösterdiğine dair bulgular bildirilmiştir (Anonymous, 2018).  
 •  Ana arı larvasının terapötik özellikleri hakkında bilgiler oldukça sınırlıdır. Ancak apilarnil beslenme ve apiterapide özellikle son yıllarda çok popüler olduğu gerçeği göz önüne alındığında ana arı larvalarının da ilginç özellikleri ile apiterapide talep göreceğini tahmin edilmektedir. 
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.597318.6718
Euro19.586619.6651
Hava Durumu