• https://www.facebook.com/arsum.apimak/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905322409420
  • https://www.instagram.com/arsum_apimak
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
"Hedefimiz Hastalıklarla Mücadele Değil; Hastalıklara Sebep Olan Koşullarla Mücadele"   

arsum apimakpolen temizleme makinasıarı zehiri toplama makinesiperga makinesiapilarnilpolenarıBal Arısı

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret178967

 

watsap 0532 240 94 20

face facebook

ınstainstagram

           ÜRÜN FİYATLARINI

               YUKARIDAKİ

              TELOFONDAN

                      VEYA

       arsum.apimak@gmail.com

            MAİL ADRESİNDEN

           ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

Bal

APİTERAPİ, ARI ÜRÜNLERİ VE İNSAN SAĞLIĞI

BAL

     Toprak ,su,ışık ve hava yaşamın vazgeçilmezleridir. Özellikle hava olmadan sadece birkaç dakika yaşayabiliriz. Soluduğumuz hava ne kadar kaliteli ise o kadar sağlıklı oluruz. Bunun yanında solunan havanın kalitesizliği solunum yolu rahatsızlıklarını da beraberinde getirir. Astım, bronşit, alarji ve akciğer hastalıkları bunlardan bir kaçıdır. Bu nedenle insanoğlu günümüzde kullanılan ilaçlara alternatif olarak doğadan da faydalanmayı bilmiştir. Apiterapi, arı ürünleri olan bal,polen ,arı ekmeği,arı sütü, ve propolisin değişik  doz ve tertiplerde hazırlanarak tıpta hastalıkların tedavisinde ilaç desteği olarak kullanılmasıdır.Önemli arıcılık potansiyeline sahip olmasına karşılık, ülkemizde bal dışındaki diğer arı ürünlerinin üretimi ve kullanımı istenen düzeyde değildir.Ancak pek çok ülkede arı ürünlerinin tıp,kozmatik,ilaç ve endüstiriyel sektörde kullanıldığı bilinmekte,sadece arı ürünleriyle tedavi amacıyla kurulan "Apiterapi Merkezleri" bulunmaktadır.

  
     En çok üretilen ve tüketilen ürün baldır. Balın bileşimi, arların ziyaret ettikleri nektar kaynağına, iklim şartlarına ve üretildiği mevsime bağlıdır.Bu nedenle sabit bir bal kompozisyonundan  söz etmek mümkün değildir.(TOLON,1999) Balın bileşimini karbonhidratlar , proteinler, asitler,enzimler, su ,nişasta ve deksetrin  benzeri ürünler aroma bileşenleri, minareller,polen taneleri ve vitaminler oluşturur.(crane,1975)

     Bal elde edildiği bitki türüne göre değişmekle beraber genel olarak kabul edilen standartlara göre %18 nem,%40 fruktoz,%34 glukoz ve %10 sakkaroz içermektedir.İnsan organizması için gerekli kalsiyum sodyum,bakır,çinko ve magnezyum gibi bir çok temel elementide yapısında bulundurmaktadır.Balda B-kompleks vitaminleri(tiamin,riboflavin,nikotinik asit,biotin ve prodoksin ) az miktarda ,C vitamini ise daha yüksek oranlarda bulunmaktadır.Protein ve aminoasitler açısından oldukça zengin olan bal, hiç yağ içermektedir.(thawley,1969,crane,1975,stangaciu,1999)
      
       Balın fonksiyonel bir gıda  oluşunun yanı sıra ,insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.Bu etkileri nedeniyle de folklarik tıpta çok fazla kullanılmış ,ilaç olarak kullanımı yüzyıllar öncesinden kayıtlara girerek yazılı hale getirilmiştir. (yücel ve akçicek,2005) Buna ek olarak bal içerdiği vitamin C,flavonoidlelr ve fenolikler  nedeni ile  önemli bir antioksidan kaynak oluşturmakta ve bir çok durumda koruyucu olarak kullanılmaktadır.(KOLANKAYA,2001)   
 
       Bal ,antimikrobiyel, antibakteriyel ve antifungal etkisi nedeniyle, yaraları dezenfekte eder,bakteri ve mantar gelişimini önler.(BERKMAN,1983,TOPALOĞLU 1985,HASPOLATVE ark. 1990)

        Balın yapısındaki alkali denge nedeniyle yorgunluk giderici,teskin edici nitelikte olduğu belirtilmiştir.Sinir sistemi üzerinde de etki gösteren bal, antideprosan ve sedatif özelliği ile başağrısına ,uykusuzluğa, depresyona iyi gelmektedir.(STANGACİU,1999)
  
        Balın karaciğerin çalışmasını sağlayarak besinlerden daha iyi yararlanmasına olanak tanıdığıda belirtilmektedir.(STANCİU 1999) 

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.924017.9959
Euro18.455818.5297
Hava Durumu